Jak pięknie wyglądać na zdjęciach ślubnych? Poradnik.

Poradnik - Piękne zdjęcia ślubne - poradnik dla przyszłych nowożeńców

Niedługo bierzecie ślub? Chcielibyście żeby wszystko było perfekcyjne? Pragniecie mieć świetne zdjęcia? Znając parę tricków, możecie swojemu fotografowi bardzo pomóc w jego pracy. Wskażemy Wam kilka istotnych rzeczy, na które normalnie nigdy nie zwrócilibyście uwagi.     

 

Wybór fotografa

Czym się kierować przy wyborze fotografa? Na pewno nie tym, że akurat robił zdjęcia na weselu, na którym byliście. Wybierzcie tego, którego zdjęcia najbardziej Wam się podobają, które Was poruszają, które mają w sobie "to coś".   Dobrze się zastanówcie, nim zdecydujecie się powierzyć dokumentowanie najważniejszych chwil Waszego życia osobie, która robi zdjęcia modne, "na topie", trendy, z mnóstwem efektów itd. Do zdjęć będziecie wracać za lat kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt. Moda się zmieni za dwa lata i Wasze ślubne zdjęcia mogą Was drażnić.  

Uśmiech jest najważniejszy

Uśmiechając się wyglądacie na szczęśliwych. O to właśnie chodzi, prawda? To najważniejszy dzień w Waszym życiu. Jesteście szczęśliwi. Pokażcie to! Postawa, wyprostowana sylwetka, to także odzwierciedlenie piękna. O wiele lepiej patrzy się na osobę energiczną, prężną, uśmiechniętą. Również i na zdjęciu to będzie widać. Przygaszona, przygarbiona do ślubu? Nie! Chcesz być piękna, pewna siebie, szczęśliwa? Pokaż to!

Przygotowania

Na wygląd salonu fryzjerskiego, czy gabinetu kosmetycznego nie mamy wpływu. Dobrze jednak jeśli będzie to miejsce jasne i przestronne. Twoja kosmetyczka i fryzjer zadbają żebyś wyglądała wspaniale, więc o tym już nie myśl. Fryzura będzie świetna, makijaż perfekcyjny, choć nieco mocniejszy niż zwykle. Na zdjęciach taki właśnie mocny makijaż będzie wyglądał naturalnie. "Normalnego" nie będzie widać wcale lub będzie wyglądał tak, jakbyś go nie miała. Pamiętajcie też o lekkim przypudrowaniu twarzy Pana Młodego. Unikniemy nieładnych blasków. Ważne są zwłaszcza czoło, nos i podbródek.

W domu

Jeśli chcesz ułatwić pracę fotografowi u Ciebie w domu, podczas przygotowań i błogosławieństwa, wybierz jasny, duży pokój. Najlepiej żeby ściany miały raczej naturalne jasne kolory, a okna były duże. Postaraj się usunąć wszelkie niepotrzebne przedmioty z półek i komódek. Nie będą wkradały się w tło i rozpraszały osoby, która będzie oglądać zdjęcia. Jego wzrok ma być skupiony tylko i wyłącznie na bohaterce/bohaterze tego dnia, a nie na tym, jaki wazonik stoi w salonie. Wszelkie czynności (ubieranie sukienki, zawiązywanie, zapinanie butów czy wkładanie kolczyków) staraj się robić powoli. Fotograf będzie miał szansę na więcej ujęć. Na pewno wyjdzie ciekawiej i mniej standardowo, gdy będzie fotografował spokojnie i nie będzie musiał się śpieszyć. Byłoby wspaniale, gdyby w czasie błogosławieństwa w pokoju obecni byli tylko rodzice i państwo młodzi. Tłum utrudnia poruszanie się podczas robienia zdjęć.

Wejście do kościoła lub urzędu

W kościele postarajcie się zjawić wcześniej. Nie będziecie musieli się śpieszyć przy podpisywaniu dokumentów, czy dogrywaniu z księdzem ostatnich szczegółów uroczystości. Spokojnie przywitacie się z pozostałymi członkami rodziny, znajomymi. To kolejne ciekawe ujęcia do Waszego ślubnego albumu! Podobnie rzecz się ma przy wchodzeniu do kościoła. Pamiętajcie: powoli! Fajnie by było, gdybyście wchodząc od czasu do czasu spojrzeli sobie w oczy, uśmiechnęli się do siebie. To dla fotografa kolejna szansa na niebanalne ujęcia. W kościele trzymajcie się za ręce, spoglądajcie sobie w oczy. Nie bójcie się pokazać, że jesteście zakochani:) Jeśli to ksiądz będzie prowadził was do ołtarza, nie idźcie bezpośrednio za nim. Zachowajcie odstęp żeby fotograf miał swobodę w wykonywaniu zdjęć. Będzie ciekawej jeśli nie wszystkie zdjęcia będą z księdzem. Fotograf nie zawsze zna Waszych rodziców dlatego poproście ich żeby usiedli w pierwszych ławkach. Lepiej też będzie jeśli świadkowie nie będą siedzieć bezpośrednio za Wami, a lekko po bokach. Fotograf będzie miał więcej swobody. To może być trudne ale poproście rodzinę i przyjaciół, żeby nie zostawiali pustych ławek, zwłaszcza z przodu. Na zdjęciach wygląda to fatalnie. Przysięga Nadszedł ten moment.

Przysięga

Na pewno ksiądz pokieruje Wami i podpowie jak macie się ustawić. Ale gdyby czasem zapomniał, to pamiętajcie, żeby stanąć naprzeciw siebie, bokiem do zgromadzonych. Uśmiechajcie się do siebie i patrzcie sobie w oczy. Zależy Wam, żeby wszystko było widać na zdjęciach? No to znów, powoli zakładajcie obrączki. Uwaga. Postarajcie się nie zasłonić np. drugą ręką, bukietem (bukiet zostawiamy na krześle!) obrączek. Każdy chce mieć Wasze ujęcie z tego najważniejszego momentu. Poproście rodzinę, znajomych żeby fotografowali z większej odległości, tak, żeby fotograf nie musiał lawirować między ciociami i wujkami. To od zatrudnionego fotografa będziecie wymagali wspaniałych ujęć, nie od cioci. Ponadto duża ilość osób wokół rozprasza i powoduje chaos na zdjęciach. Fotografowi będzie znacznie łatwiej, gdy będzie miał zapewnione pole manewru i "czyste" tło.  Z kościoła wychodźcie powoli, dostojnym krokiem. Sylwetki wyprostowane, uśmiech (zazwyczaj o tym już wtedy nie trzeba pamiętać. Młoda Para "po" jest już wyluzowana:).

Przyjęcie weselne

Postarajcie się utrzymać ten uśmiech także podczas rzucania kieliszkami. Często zdarza się, że Państwo Młodzi są przerażeni, czy to samym faktem rzucania, czy tym, że o coś zahaczą, wyrzucą za daleko. Wystraszone miny, grymasy przerażenia nie wyglądają dobrze na zdjęciach. Postarajcie się uśmiechać. Podobnie jest przy rzucaniu krawatem, bukietem, podwiązką. Przećwiczcie pierwszy taniec. Wtedy wszystko pójdzie gładko. Bez pomyłki, a co za tym idzie, bez stresu przebrniecie także i przez tę część uroczystości. Jeśli to od Was zależy, postarajcie się, żeby przy najważniejszych momentach, takich właśnie jak pierwszy taniec, krojenie tortu, wybieranie nowej Pani/Pana Młodego, na sali było zapalone światło. Podczas pierwszego tańca trzymajcie głowy lekko uniesione, podbródek niech będzie wysunięty lekko do przodu. Ręka panny młodej powinna mieć złączone palce. Wygląda wtedy smukło, delikatnie, elegancko zarazem. Postarajcie zachowywać się naturalnie. Każda sztuczna mina będzie wychwycona przez aparat. Najlepiej byłoby żebyście zapomnieli, że fotograf w ogóle istnieje. Podczas rzucania bukietem grupa panien/kawalerów niech stoi za Wami, nie wokół.

Sesja plenerowa

Plener najlepiej zaplanować kilka dniu po uroczystości. Będziecie wypoczęci, zrelaksowani. Podczas pleneru fotograficznego najważniejsze jest światło nie bójcie się więc przełożyć go na inny termin w razie niepogody. Przed plenerem nie ma sensu czyścić sukni. Można lekko odświeżyć jej dół i to powinno wystarczyć. Wyślijcie Waszemu fotografowi zdjęcia, linki do zdjęć które się Wam podobają. To bardzo ułatwi pracę, pozwoli uniknąć nielubianych przez Was kadrów. Fotograf wczuje się w klimat co z pewnością przełoży się na efekty jego pracy. Spotkajcie się z fotografem przy dobrej kawie i porozmawiajcie o tym, jakie są Wasze oczekiwania, zainteresowania, pomysły. Na zdjęciach wyglądamy dobrze wtedy, gdy dobrze się czujemy. Dlatego nie stresujcie się, starajcie się wyluzować. Na plenerze fotograf Wami pokieruje, pokaże jak usiąść, gdzie patrzeć. Nie zaszkodzi szczypta dobrego humoru. Weźcie go ze sobą. Na pewno wszystko dobrze się uda. Pamiętajcie: Zdjęcie to wyrażanie wrażeń. Jeżeli piękno nie będzie istnieć w nas samych, to jak w ogóle będziemy mogli je zauważyć? (Ernst Hass)