Jak pięknie wyglądać na zdjęciach ślubnych? Poradnik.
Poradnik - Latem z aparatem czyli dziesięć sposobów na świetne zdjęcia z wakacji
Dosyć już podpierania krzywej wieży w Pizie, trzymania piramidy Cheopsa za czubek albo wojny na profile ze Sfinksem. Czas na... po prostu dobre zdjęcia z wakacji. Przedstawiamy Wam dziesięć prostych sposobów na udane zdjęcia z wakacji.
1. Unikaj tzw. centralnych kadrów. Zanim uruchomisz migawkę, przesuń obiektyw aparatu lekko w lewo lub w prawo. Fotografowany obiekt znajdzie się wtedy w tzw. mocnym punkcie zdjęcia, co rewelacyjnie wpłynie na kompozycję. Trochę teorii. Kadr, czyli nasze zdjęcie, musimy podzielić liniami na trzy części, zarówno w pionie, jak i w poziomie. Mocne punkty są tam, gdzie krzyżują się linie. I jeszcze jedna ważna rzecz. Pilnuj, by linia horyzontu nie przebiegała środkiem kadru. Niech biegnie którąś z linii podziałowych (górną lub dolną). Zdjęcia zrobione z zachowaniem zasady trójpodziału ogląda się znacznie lepiej!
2. Unikaj fotografowania osób z jakąś turystyczną atrakcją w tle. Szukaj ujęć rzadko spotykanych. Czasem wystarczy kucnąć, czasem podnieść aparat nad głowę???oryginalne ujęcie gotowe.
3. Tuż przed i tuż po zachodzie słońca znajdziesz najpiękniejsze światło do robienia zdjęć. Teraz już to wiesz:) Wykorzystaj tę wiedzę:) Światło jest wtedy ładne, miękkie i złote. Nie bez powodu fotografowie nazywają ten czas ?Złotą godziną? ? no chyba że jesteś rannym ptaszkiem???zdjęcia o poranku też mają swój jedyny i niepowtarzalny klimat. A jeśli dodać do tego poranną mgłę?hmmm.
4. Działaj spontanicznie, niech Twoja rodzina, znajomi będą zaskoczeni, roześmiani. Poluj na te kadry???nie ustawiaj do zdjęć.
5. Szukaj naturalnych ?ramek? do Twoich zdjęć. Niech będą to gałęzie drzew okalające widok, budynki, ciekawie ułożone chmury. W taki sposób ?obramowana? kompozycja staje się znacznie bardziej interesująca do oglądania. A chyba o to chodzi.
6. Fotografując duże budowle staraj się nie ucinać czubków dachów czy wieżyczek kościółków. Odejdź kilka kroków do tyłu. Pilnuj też, by nie kadr zdjęcia nie ?ucinał? nóg albo rąk fotografowanej osobie, a tym bardziej głowy! Fotografując ludzi staraj się, żeby z głowy nie ?wyrastał? np. znak drogowy, wieża albo drzewko.
7. Jeśli nie umiesz fotografować korzystając z ustawień manualnych aparatu, to zamiast korzystać z ustawień automatycznych, staraj się wykorzystać ustawienia dedykowane: portret, krajobraz, makro, ruch. Efekty Twojej pracy będą znacznie lepsze. Podsumujmy. Unikamy ustawień automatycznych!
8. Jeśli Twój aparat na to pozwala, zastosuj filtr polaryzacyjny. Taki filtr przyciemnia niebo i nadaje mu ładną niebieską tonację. Prócz tego uwypukla chmury, pogłębia kolory. Jeśli zdarzy Ci się robić zdjęcia przez okno samochodu, autokaru czy samolotu, to właśnie filtr polaryzacyjny zredukuje odbicie w szybie. Z ?polarem? lepiej fotografuje się także wodę. Brak odbić w wodzie to lepsza widoczność dna, roślin i ryb.
9. Gdy chcemy fotografować na plaży w pełni lata, w samo południe to przyda nam się lampa błyskowa. Tak, tak! Lampa rozjaśni cienie pod oczami i nosem, zredukuje mocne kontrasty charakterystyczne dla oświetlonego południowym słońcem krajobrazu. Do pozowanych portretów poszukaj jednak cienia. Miękkie światło jest łatwiejsze do opanowania. Fotografowana osoba nie będzie mrużyć oczu. Unikniemy tym samym zmarszczek i nienaturalnej mimiki.
10. Nie zapominaj o detalach! Piękna rozeta zwiedzanej katedry, garnek na płocie w skansenie albo kolorowe buty pani, która obok Ciebie zajada lody, może jakiś fajny napis na ścianie. Szukaj takich rzeczy, w każdym miejscu. Ubarwią i uzupełnią Twój fotoreportaż z wakacji i nadadzą mu wyjątkowego charakteru. Powodzenia!